Logo PSP Żdżary

News

News zdjęcie id 267

EKOPAKA w naszej szkole

03.01.2021

Publiczna Szkoła Podstawowa w Żdżarach jako jedna z 30 szkół województwa mazowieckiego została zakwalifikowana w marcu 2020 roku do udziału w programie  EkoPaka – zamykamy obieg surowców. Jest  to program edukacyjny dla małych i dużych. Organizatorem kampanii jest INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań  S.A. zajmująca się odzyskiem i recyklingiem opakowań – pomagająca firmom redukować ich negatywny wpływ na środowisko. Pod hasłem EkoPaka  - Zamykamy Obieg  - można pokazać  zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów czyli opakowania i zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. EkoPaka pozwala wprowadzić najmłodszych w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

Aby to osiągnąć, nasza szkoła otrzymała  EkoPakę – pudło edukacyjno -zabawowe zawierające narzędzia i materiały plastyczne, kolorowanki, a przede wszystkim 8 scenariuszy zajęć do pracy z dziećmi. Każdy scenariusz jest o konkretnym surowcu: aluminium, bioodpady, szkło, tworzywa sztuczne, elektroodpady, opakowania wielomateriałowe, papier, drewno.

Program miał trwać od  marca  do czerwca 2020 roku. W związku z pandemią COVID - 19 termin został przesunięty do końca grudnia 2020 roku.

W programie przed wakacjami uczestniczyli uczniowie klasy III, a obecnie uczniowie klasy I. Dostarczone materiały pozwoliły dzieciom zrozumieć w jaki sposób powstają niektóre produkty służące do produkcji opakowań. Ułatwiły zapamiętanie kolorów koszy na śmieci służących do segregowania odpadów. Umożliwiły przeanalizowanie drogi śmieci przez różne etapy ich przetwarzania aż do powstania kolejnych opakowań czyli co to jest recykling. W naszej szkole co roku odbywa się zbiórka surowców wtórnych: aluminiowych puszek, makulatury, korków plastikowych oraz baterii. Akcje te cieszą się dużym zainteresowaniem. Urząd Miasta i Gminy w Nowym Mieście nad Pilicą objął je honorowym patronatem i wspiera finansowo - zakup nagród dla wyróżniających się dzieci. Dzieci brały udział w akcji Sprzątanie Świata, w Ogólnopolskiej Akcji Sadzenia Drzew.  Poznały pojęcie upcyklingu w formie warsztatów.  Z kartonu po książkach, resztek tkanin wykonały budę dla klasowej maskotki czyli pieska. Pomogły w tym otrzymane materiały plastyczne z EkoPaki np. farby, specjalne zapinki i zawiasy do konstruowania przedmiotów z papieru i kartonu. Piesek otrzymał piłkę z papieru. Papier  przeszedł długą drogę, zanim stał się piłką. Najpierw był kartonem do rysowania z jednej a potem drugiej strony, później samolotem, łańcuchem na choinkę a na koniec zwiniętą kulką czyli piłką do zabawy. Innym zajęciem dzieci było wykonanie piórnika na biurko z puszki po ananasach lub kukurydzy czy kawie. Wykorzystały patyczki po lodach, wstążki, tasiemki, guziki i nieograniczoną wyobraźnię. Bawiły się przy tym wyśmienicie.

Przez cały czas dzieci zadawały mnóstwo pytań, dzieliły się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Cały projekt był doskonałą żywa lekcją ekologii.

Dyrektor Zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.