Logo PSP Żdżary

News

News zdjęcie id 206

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2020

03.04.2020

DRODZY UCZNIOWI I RODZICE !

W Polsce bezpośredni problem autyzmu dotyczy około 30 tysięcy chorych, a także ich najbliższych. Specjaliści uważają, że obecnie co setne dziecko rodzi się z zaburzeniami autystycznymi. Autyzm nie wiąże się z upośledzeniem umysłowym, a wręcz przeciwnie, chore osoby mają przeciętną lub ponad przeciętną inteligencję. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie.

Autyzm określany jest jako całościowe zaburzenie rozwoju okresu wczesnodziecięcego, charakteryzujące się upośledzeniem w interakcji społecznej, deficytami w komunikacji np. opóźnienie w rozwoju mowy lub jej brak, ograniczonymi albo uporczywymi zrachowaniami i zainteresowaniami, dotyczącymi szczególnie obiektów w najbliższym otoczeniu. Ze względu na zakres symptomów, ten stan nazywany jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu (ASD). Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że może być ono uwarunkowane genetycznie innym wzorcem funkcjonowania mózgu.

Dokładne przyczyny autyzmu nie zostały jeszcze poznane, jednak coraz częściej zostają wyodrębnione czynniki ryzyka wystąpienia choroby. Naukowcy próbują ustalić przyczyny autyzmu poprzez zaburzenia prenatalne, przyjmowane leki przez matkę w trakcie ciąży, a nawet przez niektóre szczepienia dzieci. Do najczęstszych objawów należy zaburzenie w odbiorze świata przez zmysły chorego. Osoby autystyczne w inny sposób odbierają dźwięk, światło, obrazy, smak, zapach, ból czy dotyk. Chorzy tworzą swój wewnętrzny świat, często odmienny od ludzi zdrowych. Osoby chore mają problemy z wyrażaniem emocji i budowaniem więzi między najbliższymi. Problemy z komunikacją prowadzą do niezrozumienia i osamotnienia psychicznego.

W społeczeństwie panują także krzywdzące stereotypy, które sprawiają, że osoby autystyczne napotykają wiele problemów w codziennym życiu. Odpowiednia wiedza dotycząca autyzmu zmienia świadomość społeczeństwa wobec osób chorych. Dlatego w trakcie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizowane są wydarzenia integrujące osoby zdrowe i autystyczne. Stowarzyszenia działające na rzecz osób chorych starają się zbliżyć społeczeństwu problematykę autyzmu. W tym roku z uwagi na ogólnoświatowe zagrożenie epidemią koronawirusa obchody mają praktycznie domowy charakter. Nie organizowane są spotkania, koncerty, zajęcia skierowane zarówno dla tej grupy osób z niepełnosprawnością jak i dla osób pełnosprawnych, które często nie wiedzą czym jest ta choroba i jak się zachować w obecności takiego niepełnosprawnego. Całość obchodów i przekazywania informacji o autyzmie przeniosła się w tym roku do portali internetowych, społecznościowych na których można dowiedzieć się więcej o tej chorobie.

Dziękuję za przeczytane informacje.  E.Dziuba

 

Dyrektor Zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.