Logo PSP Żdżary

News

News zdjęcie id 144

Narodowe Święto Niepodległości

08.11.2019

„11 listopada”
W historii Polski, tak si
ę składa,
by
ł kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli si
ę wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przesz
łości
ten dzie
ń na zawsze dla Polaka
pozosta
ł Dniem Niepodległości

 

Uroczystości z okazji 101 Rocznicy Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bł. Franciszki Siedliskiej w Żdżarach, w dniu 7 listopada 2019 r. miały wyjątkowy charakter i atmosferę.

Z okazji tego święta zaproszeni byli do szkoły nadzwyczajni Goście, którzy ku radości społeczności szkolnej, przyjęli zaproszenie.

Szkoła w tym dniu gościła Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Pana Stanisława Karczewskiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty Panią Aurelię Michałowską, Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą Pana Mariusza Dziubę, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą Pana Tomasza Pietruchę, Przewodniczącą Komisji Oświaty Panią Iwonę Lepę oraz Radnego Rady Powiatu Pana Pawła Iwanickiego.

Dyrektor Szkoły Pan Paweł Rek ciepłymi słowami powitał Gości, a zebrana społeczność szkolna przywitała gromkimi brawami.

Następnie Pan Dyrektor oddał głos prowadzącej część artystyczną, Pani Jolancie Kucińskiej, która w krótkim wstępie wprowadziła zebranych w tematykę Uroczystości.

Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły przebiegał pod hasłem „Droga Polaków do wolności”.

Oprawę występów stanowiła estetyczna dekoracja nawiązująca tematycznie do Święta. Na zakończenie części artystycznej uczniowie klas młodszych odtańczyli Poloneza.

Młodzież szkolna w skupieniu i z wielkim zainteresowaniem oglądała tę szczególną lekcję historii.

 Po występach uczniów głos zabrał Pan Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Nawiązując do treści przedstawienia, do tekstów wierszy i piosenek, uwypuklił rangę Narodowego Święta Niepodległości. Szczególnie zwrócił uwagę na wiersz Zbigniewa Jerzyny „To jest Polska” i nawiązał do patriotyzmu i jego znaczenia dla Ojczyzny.

Następnie głos zabrała Pani Kurator. Bardzo serdecznie podzieliła się swoimi odczuciami z przebiegu Uroczystości i wspomnieniami ze swoich szkolnych lat. Gorąco zachęcała do udziału w biciu rekordu w śpiewaniu przez szkoły Hymnu Państwowego.

Na koniec głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy. Wystąpienie Pana Burmistrza z kolei bardzo dowartościowało uczniów szkoły w  Żdżarach.

Całą Naszą Uroczystość uświetniła obecność TVP Warszawa Oddział w Radomiu, która rejestrowała Uroczystość, a następnie przeprowadziła wywiad z Panem Marszałkiem Senatu RP, Dyrektorem szkoły oraz z kilkoma uczniami. Reportaż z tego Wielkiego dla nas Polaków Święta, który obchodzony był w Naszej Szkole został wyemitowany tego samego dnia
w Kurierze Mazowieckim w TVP3 Warszawa.

Obecność licznie przybyłych Gości oraz mediów z pewnością pogłębiły przeżycie Święta Niepodległości i na trwałe zapadnie w pamięci szkoły.

/_portals_/new.pspzdzary.nowemiasto.pl/CKFiles/POLONEZ.mp4

Dyrektor Zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.